مقالات اهل سخن

9 راهکار برای بهبود زندگی خود از راه تفریق و دانش پشت آن

JOSHUA BECKER

9 راهکار برای بهبود زندگی خود از راه تفریق و دانش پشت آن
JOSHUA BECKER

«وقتی هیچ چیزی به زندگی شما اضافه نمی‌شود، شروع به تفریق کنید.» ناشناس

تحقیق جذابی که اخیراً در Nature منتشر شده است، استدلالی علمی را دربارۀ اهمیت تفریق مطرح می‌کند. بر اساس این مطالعه، انسان هنگام حل مشکلات «به‌طور سیستماتیک در جست‌وجوی تغییر شکل موارد جمع‌کردنی پیش‌فرض برمی‌آید و درنتیجه، از تغییرات تفریقی غافل می‌شود».
برای مثال، در آزمایشی یک سازۀ مسکونی لگو با سقفی خارج از تعادل به شرکت کنندگان داده شد و از آن ها خواسته شد تا وضعیت سقف را تثبیت کنند. ساده‌ترین راه حل در این آزمایش، برداشتن یک آجر از گوشه بود. اما بیشتر پاسخ دهندگان ترجیح دادند آجرهای اضافی را به گوشه‌های باقی مانده اضافه کنند تا وضعیت سقف تثبیت شود. این یک راه حل دشوارتر بود، بااین حال اکثر پاسخ دهندگان آن را انتخاب کردند، زیرا اکثر ما تمایل داریم که به جای راه حل‌های تفریقی، به دنبال راه-حل‌های جمع کردنی باشیم.
در طول هشت آزمایش مختلف، هر بار اکثریت پاسخ دهندگان (90% از آن ها) راه حل هایی را انتخاب کردند که به تغییرات جمع کردنی نیاز داشتند، حتی اگر تغییرات تفریقی ساده‌تر و کارآمدتر بودند.
محققان در ادامه توضیح دادند که چرا شرکت کنندگان اعتقاد داشتند که این راه حل درست است. پیش فرض‌ آن ها عبارت است از اینکه:

 • در حل مسئله، جمع کردن مطلوب تر از تفریق است

  صرف نظر از علت (ها)، ما باید به نحوی عاقلانه از تمایل خود برای درنظرگرفتن راه حل‌های جمع کردنی آگاه باشیم، زیرا این امر در زندگی ما، در اتخاذ تصمیمات روزمره و اصلی نقش دارد. اما افزودن مداوم مؤلفه های مختلف به زندگی مان بی هزینه نیست. درواقع، این تمایل، نتایج کنترل نشده‌ای را به صورت بدهی، خستگی، فرسودگی، بیماری جسمی، اعتیاد و استرس بر جای می گذارد.
  زندگی ما محدود و متناهی است و نمی‌تواند جمع شدن مداوم را تحمل کند.
  در ادامه، از 8 زمینۀ مختلف در زندگی صحبت شده است تا به جای جمع کردن، مزایای تفریق را در آن ها در نظر بگیرید:
  1-دارایی ها

  اغلب اوقات، ما فکر می‌کنیم که می‌توانیم با خرید کردن مشکلات را حل کنیم؛ اگر فقط خانۀ بزرگ تر، ماشین زیباتر، تلفن جدیدتر، لباس شیک‌تر، اسباب بازی‌های بیشتر برای بچه‌ها، وسایل سرگرمی برای خود یا برنامه ریزی جدید داشتیم، زندگی به طرز چشمگیری بهبود می‌یافت. اما همان طور که من کشف کرده ام، اغلب اوقات مطلوب‌ترین چیزهای زندگی (آرامش، لذت، مفهوم) در کمتر داشتن است.
  2-عادت ها
  ما به سرعت می‌توانیم عادت‌های جدیدی را به روتین خود اضافه کنیم؛ به خصوص وقتی که از نظر فرهنگی محبوب شوند یا اولین بار در تلویزیون یا یک مجله دربارۀ آن ها بشنویم. ما با خود فکر می‌کنیم «اگر من فقط می‌توانستم این روال جدید را بپذیرم، همه چیز در زندگی ام بهتر می‌شد.» اما اغلب اوقات، کلید زندگی معنادارتر می‌تواند ازبین بردن عادت‌های ناسالم به-جای افزودن عادت های جدید باشد.
  3-رژیم غذایی
  به نظر می‌رسد که مد و فرمول های جدید غذایی تقریباً به تعداد دفعات طلوع و غروب آفتاب به وجود می‌آیند، اما همۀ آن ها (حداقل مواردی که ارزش امتحان کردن را دارند) فرمول کاملاً یکسانی دارند: حذف قند، غذاهای فراوری شده و پرخوری (دیگر رژیم ها لبنیات یا کربوهیدرات‌ها را نیز حذف می‌کنند).
  اگر می‌خواهید وزن خود را کاهش دهید، ساده‌ترین راه را امتحان کنید: به جای افزودن رژیم جدید به رژیم غذایی، غذاهای ناسالم را حذف کنید. این امر احتمالاً ساده‌ترین و کارآمدترین راه حل است.
  4-کار کردن
  تمایل به نادیده گرفتن تحولات تفریقی، خود را کاملاً در کار کردن نشان می دهد؛ چنان که دائماً در اضافه کردن جلسات جدید، فرایندها، کمیته‌ها، ایده‌ها یا پیگیری محصول درخشان جدید، شاهد آن هستیم.
  همۀ افراد نمی‌توانند فرهنگ خود را درزمینۀ کار کردن یا محل کار خود کنترل کنند، اما شما آنچه را که می توانید کنترل کنید با کاهش فرایندها یا جلسات به جای افزایش مداوم آن ها به دنبال کارآیی و راه حل‌ها باشید.
  5-امور مالی
  گذران زندگی برایتان سخت است؟ موقعیت پیش فرض اکثر مردم این است: «من باید پول بیشتری به دست آورم.» در برخی از موارد، ممکن است این گفته درست باشد، اما در موارد دیگر (به جرئت می گویم بیشتر موارد)، ساده‌ترین و عملی‌ترین راه حل برای مشکل مالی شما، صرف هزینۀ کمتر است.
  این یک مثال خوب از موقعیتی است که ما به جای راه حل‌های تفریقی، به راه حل‌های افزودنی روی می‌آوریم. در بیشتر موارد، درآمدزایی بیشتر تنها در صورتی به صرف هزینۀ بیشتر منجر می‌شود که در ابتدا علت اصلی ریخت وپاش را نیابید. فقط هزینۀ کمتر می‌تواند موجب تحقق آن شود.
  6-روابط
  من این گفته را قبول ندارم که «هر رابطه‌ای را که به شما خدمت نمی‌کند، از زندگی خود حذف کنید.» اینکه هر رابطه‌ای در زندگی تان باشد، باید فقط برای شما مناسب باشد، نمونۀ بارز خودخواهی است. در زندگی شما باید افرادی حضور داشته باشند که در حال خدمت به آن ها هستید، بدون اینکه از آن ها انتظار جبران داشته باشید. بااین حال، گاهی اوقات بهتر است از رابطه ای که مدام باید به دنبال ابزار یا فرایند بعدی برای «ترمیم آن» باشید، دور شوید.
  7-اهداف
  به نقل از کنفوسیوس: «مردی که دو خرگوش را تعقیب می‌کند، هیچ کدام را نمی‌گیرد.»
  اگر می‌خواهید در تحقق اهداف زندگی موفق‌تر باشید، تعداد اهدافی را که دنبال می‌کنید محدود کنید. با کاهش تعداد اهدافی که برای تحقق آن تلاش می‌کنید، تمرکز و میزان موفقیت خود را بهبود می‌بخشید. لیستی از کارهایی که می‌خواهید در زندگی خود انجام دهید تهیه کنید و دو مورد مهم را از میان آن ها انتخاب کنید. وقتی یکی از آن ها را به انجام رساندید، مورد دیگری را به لیست خود اضافه کنید. این کار را می‌توان به صورت روزانه نیز انجام داد.
  8-تعهدات اجتماعی
  در استراحت و خلوت، قدرت وجود دارد. خروج منظم از دنیا به ما امکان می‌دهد تا تازه و جوان شویم و بتوانیم تفاوت بزرگ-تری در آن ایجاد کنیم.
  در اکثر مواقع، ما در دام این تفکر قرار می‌گیریم که می‌توانیم با افزودن هرچه بیشتر تعهدات و فرصت‌های اجتماعی، تغییر بزرگ تری را در جهان ایجاد کنیم، اما به ندرت این چنین است.
  9-کلمات
  کلماتی که ما از آن ها استفاده می‌کنیم قدرتمند هستند. سادگی، صداقت و حق گویی آن ها (و دانستن زمان سکوت) فرصتی شگفت انگیز برای استفادۀ بهینه از آن هاست.
  برای درک بهتر منظور من، این آزمایش را امتحان کنید:
  گرایش طبیعی ما اضافه کردن و اضافه کردن و اضافه کردن به زندگی مان است. اما گاهی اوقات، تفریق بهترین و کارآمدترین راه حل برای مشکلاتی است که با آن ها روبه رو هستیم. پس از همین جا شروع کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *