دسته‌بندی نشده, مقالات اهل سخن

7 روش برای ساده ­زیستی با امکانات کمتر

زندگی مینیمالیستی


ثروتمند شدن به دو طریق صورت می­پذیرد:

زندگی مینیمالیستی یکی زیاد به­ دست ­آوردن و دیگری کم طلب کردن.

از لحظۀ تولد به ما گفته می­شود که بیشتر بخواهید. تبلیغات هر تلویزیون، رادیو، روزنامه، مجله، بیلبورد و وب­سایتی

روزانه خطاب به ما فریاد می­زنند که «هرچه بیشتر، بهتر». درنتیجه، ما ساعات زیادی را سخت کار می­کنیم

تا بتوانیم اسکناس­ های بی­شماری را صرف خرید بزرگ­ترین خانه­ ها، اتومبیل ­های زیبا، مد روز، محبوب­ترین اسباب ­بازی­ها و جالب­ترین فناوری­ها کنیم.

البته.

همۀ ما کاملاً متوجه ­ایم که خوشبختی را نمی­توان در یک فروشگاه بزرگ خریداری کرد.

بیشتر بودن چیزی، الزاماً بهتر نیست. این دروغ بارها به ما گفته شده است و ما آن را باور کرده­ایم.

اما چه می­شود اگر در واقعیت، در برگزیدن زندگی مینیمالیستی و خودخواسته با امکانات کمتر، لذت بیشتری وجود داشته باشد؟

این حقیقت نحوۀ بهره­برداری ما را از زمان، انرژی و پول، موقعیتی که ما توجه و ذهن خود را روی آن متمرکز می­کنیم و اساس زندگی ما را تغییر می­دهد.

همچنین ما را آزاد می­گذارد تا در زندگی به دنبال چیزهایی برویم که برایشان بیشتر ارزش قائل هستیم.

به­ عبارت­ دیگر، زندگی مینیمالیستی، سرنوشت­ ساز و حیات­بخش است.

زندگی مینیمالیستی

متأسفانه برای برخی از افراد، ایدۀ مینیمالیسم بیش ­ازحد غیرشهودی است.

این رویکردی به زندگی است که آ­ن­ها هرگز با آن آشنا نشده اند یا از آن­ها دعوت نشده است که آن را کشف کنند. فواید زندگی مینیمالیستی هرگز بیان نشده است. درنتیجه، جهشی بسیار دور و کششی بسیار طولانی است که جفت­ پا پریدن درون آن هرگز اتفاق نمی­افتد.

اما شاید راهی آسان­تر از جفت پا پریدن درون آن وجود داشته باشد؛ شاید زندگی کردن به سبک یک مینیمالیست را بتوان اندکی ساده­ گرفت. به این منظور، اجازه دهید 7 حوزه از زندگی را معرفی کنم که در آن­ها می­توان از زندگی با امکانات کمتر، بهره برد. آن­ها به­ گونه­ای طراحی شده­ اند که یک ­به ­یک و بدون خطر انتخاب شوند. انجام هر آزمایش به مدت 3-4 هفته، باعث می­شود که احساس خوبی درمورد فواید عملی زندگی مینیمالیستی داشته باشید. این آزمایش شماست و شما مدت ­زمان انجام آن را تعیین می­کنید.

7 راهکار برای تجربۀ یک زندگی مینیمالیستی

لباس

طبق آمار ، ما 20 درصد از لباس ­های خود را در 80 درصد از مواقع می ­پوشیم. این بدان معناست که بسیاری از ما کمدهایی پر از لباس داریم که دیگر آن­ها را دوست نداریم یا برایمان متناسب نیستند. آن­ها فقط فضا را اشغال می­کنند. تمرین سادۀ سر زدن به کمد و کنار گذاشتن تمام لباس­های بلااستفاده، کمد لباس شما را سبک­تر می­کند، صبح­ها استرستان را برای انتخاب لباس کاهش می­دهد و کمدتان مملو از لباس­هایی خواهد بود که دوست دارید. اکنون به کمد لباستان که سبک­تر شده است 30 روز فرصت دهید تا جادوی خود را نمایان کند.

وسایل تزئینی

بسیاری از وسایل تزئینی در خانه­ های ما هیچ­گونه ارزش شخصی برای زندگی­مان ندارند؛ وقتی وارد مغازه شدیم، آن­ها به ­سادگی با رنگ فرش مطابقت داشتند یا در معرض فروش گذاشته شده بودند. متأسفانه آن­ها شما و مهمانانتان را از وسایل تزئینی خانۀ شما که داستان زندگی­تان را به اشتراک می­گذارند و ارزش­های شما را برجسته می­کنند، منحرف می­کنند. لحظه­ای با چشم بصیرت در خانه­تان قدم بزنید و فقط وسایلی را که بامعنی­ترین و زیباترینِ آن­ها هستند، باقی بگذارید. خانۀ شما شروع به اشتراک­ گذاری داستان شما به روشی دلچسب می­کند و وسایل تزئینی قدیمی­تان احتمالاً در حراج بعدیِ وسایل درون انباری­تان به فروش می­رسند.

اسباب­ بازی­ها

خیلی اوقات ، ما در یک خط فکری قرار می­گیریم که می­گوید «هرچه بیشتر، بهتر». فرزندان ما هم همین کار را می­کنند. ما شروع به خرید و جمع­آوری بیش­ازحد اسباب­ بازی برای کودکان خود می­کنیم. درنتیجه، فرزندان ما نیازی به یادگیری نحوۀ خلاقیت، کمک، مراقبت و اشتراک نخواهند داشت.

در این راستا، تعداد کمتری از اسباب­بازی­ها از راه­های مختلف به کودکان شما کمک می­کند. اگرچه ممکن است بخواهید قبل از جابه­جایی اسباب­بازی­های بلااستفاده با فرزندانتان صحبت کنید، اما این احتمال بسیار خوب وجود دارد که تنها پس از چند هفته، اسباب ­بازی­های قدیمی و بلااستفاده فراموش شوند (به­جز برای کسانی که همۀ آن­ها را یک­جا جمع می­کنند).

ظروف پخت­‌وپز

به نظر می­رسد که هرگز فضای ذخیره­سازی کافی در آشپزخانه­های ما وجود ندارد. بااین­حال، بیشتر مادربزرگ­ها خیلی زودتر، دقیق­تر و بهتر از بسیاری از ما در حال حاضر آشپزی می­کنند، آن هم در آشپزخانه ­های بسیار کوچک­تر! واقعیت این است که وقتی صحبت از پخت­وپز می­شود، سادگی تقریباً همیشه بهتر است. این­گونه ما به وسایل آشپزی کمتری نیاز داریم. درنتیجه، اگر به­ سادگی وسایل کمتری داشته باشیم، کشوها، کابینت­ها و میزهای پیش روی ما می­توانند به­ مراتب سازمان ­یافته ­تر و کارآمدتر باشند. برای انجام این آزمون، تمام ظروف غیرضروری خود را در یک سطل پلاستیکی انبار کنید. آن­ها را دور از چشم خود قرار دهید تا ببینید که آیا در محیط جدید و آرام، کمی بیشتر از پخت­و­پز لذت می­برید؟

دستگاه­های تلویزیون

به گفتۀ نیلسن:

هر فرد به ­طور متوسط ​​هر روز 4 ساعت و 35 دقیقه تلویزیون تماشا می­کند. در حال حاضر، خانه ­های متوسط ​​آمریکایی تعداد تلویزیون­های بیشتری نسبت به افراد ساکن در آن دارند. طی دو سال گذشته این آمار تغییر کرده است؛ چنان­که تعداد دستگاه­های تلویزیون نسبت به تعداد افراد حاضر در خانه ­هابه­ ترتیب 2.73 دستگاه تلویزیون و 2.55 نفر است. در یک خانۀ متوسط ​​آمریکایی، یک تلویزیون در بیش از یک­ سوم روز روشن است؛ دقیقاً 8 ساعت و 14 دقیقه. ما به معنای واقعی کلمه روی نیمکت نشسته ­ایم، درحالی­که زندگی از کنار ما می­گذرد. برای انجام این آزمون، تعداد تلویزیون­هایتان را کمتر کنید. درنتیجه، کمتر آن­ها را تماشا خواهید کرد. هنگامی که این کار را انجام دهید، تمایل بیشتری برای انجام این کار به­اتفاق خانواده خواهید داشت.

پیشخوان آشپزخانه

به­هم­ریختگی نوعی حواس­پرتی است، زیرا توجه ما را جلب می­کند و افکارمان را هدایت می­کند، حتی فقط برای یک لحظه. همۀ چیزهایی که روی پیشخوان آشپزخانۀ شما قرار دارند، برای جلب­توجه­تان رقابت می­کنند. متأسفانه ما آن­قدر به این حواس­پرتی­ها عادت کرده­ایم که حتی دیگر تا زمانی که از میان برداشته شوند، متوجه آن­ها نمی­شویم،. پیشخوان آشپزخانۀ خود را فقط به مدت 7 روز تمیز نگه دارید و وسایل روی آن را در کشوها، کابینت­ها، انبارها یا جعبه­های نگهداری موقت ذخیره کنید. بعد از یک هفته، احتمالاً مقداری از آن­ها را برای راحتی خود بازمی­گردانید، اما من شرط می­بندم که همۀ آن­ها را باز نخواهید گرداند.

مبلمان

در این روش ممکن است کمی به انجام کارهای سنگین نیاز باشد. اگر می­خواهید این چالش را بپذیرید، با بیرون بردن مبلمان اضافی از اتاق نشیمن، بلافاصله فضایی قابلِ­توجه ایجاد می­شود و جریان هوا در خانه­تان جاری می­گردد. مبلمان بلااستفاده در خانۀ شما به­سرعت قابلِ­ تشخیص ­اند و فضای بیشتری را از آنچه تصور می­کنید اشغال می­کنند. مطمئناً انجام این آزمون به مکانی برای ذخیرۀ اثاثیۀ منزل شما در طول دورۀ آزمایشی نیاز دارد، اما روشی سریع و آسان برای از بین ­بردن بزرگ­ترین به­ هم­ریختگی­ ها از خانۀ شماست.

طبقه ­بندی این راهکارها باعث می­شود که زندگی مینیمالیستی، دست­یافتنی ­تر به نظر برسد. هیچ نیازی به سرعت ­بخشیدن به روند کنار گذاشتن دارایی­هایتان نیست. هیچ ضرب­الاجلی هم برای زیستن با امکانات کمتر وجود ندارد.

این روند را هرطور که دوست دارید و راحت هستید شروع کنید.

ادامه دارد…


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *