معرفی کتاب

باشگاه پرورش توجه

[vc_row][vc_column][vc_column_text]

باشگاه پرورش توجه

نویسنده : مازیار بهرامی


چرا پرورش توجه ضروری است؟

اغلب افراد فکر می­‌کنند تنها باید برای آموختن و تقویت موارد رسمی آموزش ببینند و تمرین کنند. مثلاً برای تقویت درس ریاضی باید به کلاس آموزشی رفت یا برای یادگیری زبان انگلیسی باید چند ترم زبان خواند. به همین خاطر معمولاً مقدمات یادگیری مورد بی‌توجهی قرار می‌­گیرد. یکی از این مقدمات، توجه و تمرکز است که این روزها به منبعی بسیار کمیاب تبدیل شده است.
مازیار بهرامی در این کتاب از «توجه کردن به توجه» و انجام اقداماتی‌ برای ‌پرورش و ورزیده شدن آن سخن می‌گوید، درست مانند عضلات بدن یک ورزشکار! در واقع همان­طور­ که ورزیدگی و توان یک ورزشکار به واسطه عضلات پرورش یافته اوست، هر چقدر شما توجه و تمرکز پرورش­ یافته­‌تری داشته باشید، زندگی موفقیت­‌آمیزتری را در پیش خواهید داشت.
موفقیت اثر جانبی عملکرد مغز شماست و توجه یکی از مهمترین عملکردهای شناختی مغز است. دارن هاردی نویسنده و سخنران معروف آمریکایی عقیده دارد که مهم‌ترین مهارت قرن بیست و یکم، مدیریت توجه می‌باشد. برای مطالعه و تحصیل، گوش دادن به سخنان دیگران، و یا انجام وظایف شغلی خود به توجه نیاز دارید. اگر چه سارقان توجه در زندگی امروز زیاد هستند، اما قطعا اگر بخواهید، می‌توانید با ثبت نام در باشگاه پرورش توجه این مهارت کلیدی را به دست آورید.

در بخشی از کتاب باشگاه پرورش توجه می‌خوانیم:

تحقیقات نسبتا جدیدی که در دانشگاه‌های پرینستون و استنفورد صورت گرفته زوایای تازه‌ای از انجام کارهای موازی را برای ما شفاف کرده است. بر خلاف تصور ما مغز برای انجام کارهای موازی طراحی نشده است. اگر چه بخش‌هایی از مغز به صورت ناخودآگاه، قسمتی از فعالیت‌های عادی و ساده ما را مدیریت می‌کنند اما زمانی که نیازمند توجه آگاهانه هستیم، امکان توجه همزمان به بیش از یک موضوع وجود ندارد. خب شاید شما با خواندن این جمله بگویید که می‌توانید به طور همزمان کارهای زیادی را انجام دهید، مثلا همزمان با همکارتان صحبت می‌کنید و ایمیلتان را هم چک می‌کنید!
اما واقعیت این است که زمانی که احساس می‌کنیم همزمان به چند موضوع مختلف توجه داریم، در واقع داریم به صورت مکرر و با سرعت زیاد، مرکز توجه خود را بین موضوعات مختلف جابه‌جا می‌کنیم.

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_icon icon_fontawesome=”fa fa-instagram” color=”pink” background_style=”boxed” link=”url:https%3A%2F%2Fwww.instagram.com%2Fp%2FCEvnsZlgUu1%2F%3Futm_source%3Dig_web_copy_link||target:%20_blank|”][/vc_column][/vc_row]

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *